sadsad x
asdasd

BİR YEMEK SOFRASINDA DOĞRU SERVİS NASIL YAPILIR?

13 Ekim 2021
BİR YEMEK SOFRASINDA DOĞRU SERVİS NASIL YAPILIR?

Her ev sahibini endişelendiren konulardan biri yemek sofrasına yapılan servistir. Ev sahipleri sofrada servisin aksamaması için her şeyi daha önceden hazır olmaları veya hazırlıklarını tamamlamaları gerekmektedir. Peki ev sahipleri doğru servisi nasıl yapmalıdır.

Servis 3 aşamadan oluşur. Hazırlık, servis, toplama

Hazırlık:

Gelecek misafir sayısı ya da evdeki yemek yiyecek kişi sayısına göre hazırlıklar yapılmalıdır. Servis edilecek yiyecekler hakkında bilgi alınmalı ve ona göre hazırlanmalıdır. Kullanılacak örtü seçilmelidir. Soğuk tüketilmesi gereken içecek varsa dolaba konulmalıdır. Masa üzerinde bulunması gereken peçetelik, vazo, tuzluk, biberlik gibi malzemeler hazırlanmalıdır. Yemek servisi için bıçak, kaşık ve bardaklar sağda, ekmek tabağı ve tereyağı bıçağı solda olmalıdır. Sağ ve sola koyulan eşyalar servis edilen yemekten bir parmak uzakta olmalıdır. Bırakılan tüm malzemeler birbirine paralel olmalıdır. Servis edilecek yemekte en dış tarafa konulan servis takımı ilk yemek servisi için kullanılacaktır bu yüzden en dışa ilk yemekte kullanılacak takımlar koyulmalıdır. Sonrasında dışarıdan içeriye doğru olacak şekilde diğer yemeklerde kullanılacak servis takımları yerleştirilmiş olmalıdır.

Tatlı servisi yapılırken tatlı diğer servisler gibi sağa sola değil direkt ön tarafa yapılmalıdır ve en az iki servis takımı olmalıdır.

Servis:

Servis yapmaya başlamadan önce masada oturanların durumuna göre servis planlanmalıdır. Önce çocuklar, sonra yaşlılar, sonra bayanlar en sonunda da ev sahibine servis yapılmalıdır. Misafirler oturunca önce sular verilmiş olmalı sonra da ekmek ve en son olarak terayağı koyulacaksa onun servisi yapılmalıdır. Yemekte servis edilecek içecekler servis edilmeye başladıktan sonra başlangıç yemeği servisi başlamalıdır. Yemek süresinse yemek servisi devam etmeli ve aksama olmamalıdır.

Toplama:

Tüm misafirlerin yemek yemesi bitince masa toplanmaya başlanmalı, yemeğini bitirmemiş bir kişi dahi varsa onun yemek yemeyi bitirmesi beklenmelidir. İçecek servisinde de su bardağı dışında içecek bitmişse bardak toplanmalıdır. Su servisi daima devam etmelidir. Misafirler masadan kalkmadan su bardağı ve peçete alınmamalıdır. Ana yemekten sonra masada bulunan tuzluk biberlik gibi servis malzemeleri hemen kaldırılmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.