sadsad x
asdasd

Mutfak Aletlerinin Bakımı Nasıl Yapılmalı

12 Ekim 2021
Mutfak Aletlerinin Bakımı Nasıl Yapılmalı

Hepimiz her gün evlerimizde onlarca mutfak aleti kullanıyor, güzel sofralar kuruyoruz. Hatta bazen tüm günümüz mutfağımızda geçiyor, mutfaktan çıkmayı bilemiyoruz. Hal böyle olunca gün boyu kullandığımız tüm mutfak gereçlerimiz yıpranmaya yüz tutuyor ve kullanıldıkça eskiyorlar. Bunun dışında da mutfak ürünlerimizi iyi muhafaza edemememiz ve temizliklerini düzgün yapamamamız da ürünlerimizin ömrünün hızlıca kısalmasında çok büyük bir etken.

Aldığımız bir mutfak ürününü sene içerisinde defalarca yenilemek zorunda kalmak da hiçbirimizin istemeyeceği bir durum. Özellikle ürün fiyatlarının bir hayli arttığı bu dönemlerde…

Doğru Bir Temizlik, Uzun Bir Kullanım Ömrü

Bu durumun üstesinden gelmek için sunabileceğimiz çözümler elbette var. Tahmin edebileceğiniz gibi sürekli ürünlerinizi yenilemekten sizi kurtaracak ilk yol kaliteli bir ürün satın almaktır. Bunun dışında da yapabileceğimiz şey sahip olduğumuz ürünleri iyi muhafaza etmek ve temizliğini doğru yapmak. İşte evimizde en sık kullandığımız birkaç ürünü nasıl temizlemeniz gerektiği ile ilgili ipuçları.

Porselen Ürünlerin Temizliği

Porselen ürünler son derece kırılgan ve parçalanmaya müsait ürünlerdir bu nedenle ürününüze zarar vermemek adına elde yıkamanız en doğru seçenektir. Bulaşık makinesi kullanmak zorunda iseniz de bulaşık makineniz olabildiğince boş olmalı ve uygun bir deterjan kullanılmalıdır. Elde temizlik yaparken ise olabildiğince kimyasal ürünlerden kaçınmanız ve ürününüzü çizmeyecek bir temizleme bezi ile müdahale etmeniz gerekmektedir. Diş fırçası gibi aparatların kullanımı da temizlerken size pratiklik kazandırabilir.

Çatal-Bıçak Takımlarının Temizliği

Çatal bıçak takımları bulaşık makinesine girmeden önce gün boyu suyun içinde bekletilmemelidir. Ayrıca yıkandıktan sonra nemli olan bulaşık makinesinin içerisinde de uzun süre bekletilmemelilerdir. Yemeklerden sonra bulaşıklığa konmadan önce yemek artıklarından arındırılmalı sıcak su ile durulandırılmalılardır. Bu sayede kullanım ömürleri uzar, daha az zarar görürler.

Çaydanlık Temizliği

Çaydanlığını doğal yoldan temizleyip herhangi bir kimyasal madde ile ona zarar vermek istemeyenlerin başvurduğu en bilindik yol sirke ve karbonat ile temizliktir. bir bardak sirke veya 4 yemek kaşığı karbonat koyup ardından tencerenin geri kalanını kaynar su ile doldurarak temizliği sağlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.