sadsad x
asdasd

Tencere Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

07 Ekim 2021
Tencere Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mutfak ürünleriniz doğru seçildiği taktirde mutfakta işlerinizi kolaylaştıracak ve yemeklerinizin lezzetine lezzet katacak. Her yaptığınız yemeğin pişirme tekniklerinin de farklı olması nedeniyle incelemeniz gereken birçok ürün bulunuyor. Ayrıca son dönemde mutfak ürünlerinin çeşitliliğinin artması da bir hayli kafa karıştırıyor.

Bu yazımızda mutfak ürünlerinin yapıldığı malzemelerin avantajlarını ve dezavantajlarını ele alacak ve ürünler arasından size en uygun olanları belirlemenize yardımcı olacağız.

Tencerelerin Üretildiği Materyaller Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Titanyum Tencere

Titanyum tencereler granit tencerelerden daha dayanıklıdır. Pişirdiğiniz yemeklerin dibe yapışmasına engel olurlar. Her şartta titanyum bir tencere almadan önce diğer ürünlerde de yapmamız gerektiği gibi içerik kontrol edilmelidir. Ayrıca Mutfak Ürünleri Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler yazımızda da bahsettiğimiz üzere yanlış yemek kaşıkları ile titanyum tencerelere müdahale edilmemeli ve tencereniz çizilmemelidir.

Teflon Tencere

Çok yaygın bir kullanımı olmasına rağmen sağlığa zararlı olduğu ortaya çıkan bir tencere türüdür. Bu nedenle varsa evinizdeki teflon tencereyi kullanmayı bırakmanızı öneririz. Teflonun ham maddesi plastiktir yani petrol ve petrol türevleridir. Bu nedenle sağlığa oldukça zararlıdır. Ayrıca çok kolay çizilebilen bir üründür ve çizikler kanserojen madde içerir. Asla çizilmiş bir teflon tencere kullanmamalısınız.

Alüminyum Tencere

Oldukça tercih edilen bir tencere türü olan alüminyum tencereler yemeklerinizi pişirmeniz için oldukça kullanışlıdır. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri yemeğinizi bu tip tencerenin içinde fazla beklememenizdir. Yemeklerinizi başka kaplara aktarmanız gerekmektedir. Bunun dışında diğer tüm tencere çeşitlerinde olduğu gibi alüminyum tencerelerde de çizilme olduğu bir durumda tencere kullanılmamalıdır.

Çelik Tencere

Bizlere uzun ömürlü bir kullanım seçeneği sunmaları dolayısıyla çelik tencereler oldukça tercih edilen türlerdir. Yüksek ısıya dayanıklı olmaları nedeniyle kolay aşınmazlar. Daha da uzun bir kullanım için çift kat tabana sahip olan tencereleri tercih etmeniz uygun olacaktır.

Döküm Tencere

Tencere türleri arasında en sağlıklısı olarak bilinirler. Demirden yapılmaları nedeniyle demiz eksikliğine de iyi geldikleri söylenir. Demir döküm tencere alırken dikkat etmeniz gereken nokta doğru kalınlıkta bir ürün seçmektir. Bu sayede kullanım ömrünüzü uzatabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.