sadsad x
asdasd

Restoranlarda çatal-kaşık-bıçak masaya nasıl yerleştirilir?

06 Şubat 2022
Restoranlarda çatal-kaşık-bıçak masaya nasıl yerleştirilir?

Yemek masaları yemek yemeği güzelleştiren en önemli etkenlerden birisidir. Yemek yerken masa düzeni oldukça önemlidir. Bu yüzden yemek yemek aslında bir sanattır. Özenle hazırlanan masalar, ilgi çekici olmakta ve müşteriler tarafından da beğenilmektedir. 

Özellikle lüks restoranlardan masa üzerinde bulunan yemeğe yardımcı malzemelerin duruşu ve görüntü güzel bir yemek için önemli detaylar arasında yer almaktadır. Sofra adabı ve düzeni dışından görselliğe de dikkat etmek önemlidir. Lüks restoranların genellikle hedef kitlesi masa düzenin şık ve tam anlamıyla doğru olmasına özen göstermektedir. 

Restoranlar müşterilerin beğenisini kazanmak adına masa düzenine ekstra bir özen göstermesi gerekir. 

 

Çatal Kaşık Bıçak Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Sofraların en temel malzemesi olan çatal-kaşık-bıçak olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Özenerek hazırlanan masalarda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de çatal-kaşık-bıçak setlerinin sofraya nasıl konulduğudur. Bazı müşteriler özellikle bu duruma dikkat ederek, restoranları değerlendirmektedir. Masa düzenin hazırlanırken, tüm malzemelerin sunumu şık ve düzenli olması oldukça önemlidir. İstenilen masa düzenini oluşturmak için belirlenen kurallara uymak yeterli olacaktır.

Bu detayları bilmek düzenli bir sofra oluşturmayı kolaylaştıracaktır. Masa düzeninde zıt parçalarla da güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. 

Restoranda Çatal Kaşık Bıçak Masaya Nasıl Yerleştirilir?

Peki, restoranlarda sofra hazırlanırken çatal-kaşık-bıçak masaya nasıl yerleştirilir? Günümüzde sıkça yaygınlaşan yemek yarışmalarında bile bu dizilime önem verilmektedir. Masa düzenli oluştururken sadece aynı takımları kullanmanıza gerek yoktur. Farklı takımlarla zevkinize uygun bir düzen oluşturabilirsiniz. Ancak sezonun modellerini bilmek önemlidir. Öncelikle bilinmesi gereken dizilim dıştan içe doğru yapıldığıdır.

Tüm yemekler için ayrı ayrı çatal-kaşık-bıçak konması gerekmektedir. Tatlı çatalı yemek tabağının önüne konulmaktadır. Yemek bıçakları, tabağın sağ tarafında ve ilk sarıda olmalıdır. Tabağın üstünde ilk sırada ise tatlı bıçağı yer alır. Tabağın sol tarafından, ilk sırada yemek çatalı bulunur. Tatlı çatalı tabağın üst kısmında ortada sırada olmalıdır. 

Yemek kaşığının her zaman tabağın sağında ve son sırada olmasına dikkat edin. Aynı şekilde çay kaşığı da tabağın sağında ancak orta sırada bulunmalıdır. Tatlı kaşığı tabağın üstünde son sırada yer alır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.